Chorwacja mapa – które miasta warto zwiedzić? Część 3

Część trzecia naszej kamperowej wyprawy wzdłuż wybrzeża Chorwacji Magistralą Adriatycką. Chorwacja mapa – to podsumowanie wyjazdu i najpiękniejsze naszym zdaniem miasta, które warto zwiedzić.

W tym artykule znajdziesz:

Chorwacja mapa – które miasta warto zwiedzić? Część 1 opisuje:

  • Informacje praktyczne
  • Dubrownik
  • Orebič
  • Korčula

W Chorwacja mapa – które miasta warto zwiedzić? Część 2 znajdziesz:

  • Makarska
  • Omiš
  • Split
  • Trogir
  • Primošten
  • Sukoszan

Zadar

Zadar mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Ma dużo większą starówkę niż Trogir czy Primosten, ale jednocześnie wciąż ma się poczucie spacerowania po kamiennych Chorwackich uliczkach (może tylko trochę większych). Kampera zostawiliśmy więc na bezpłatnym parkingu kilka minut pieszo od Bramy Lądowej, stanowiącej wejście na starówkę. Wkrótce doszliśy do Forum Rzymskiego, a właściwie jego ruin, choć jak na ponad 2000 lat, to i tak nieźle się trzymają. Budynki są ogromne i robią wielkie wrażenie.

Miłym miejscem na spacer jest nadmorska promenada, na końcu której są morskie organy. Co to takiego? Kamienne stopnie z otworami, zbudowane w taki sposób, że gdy zalewa je fala, wydają dźwięki. Nie jest to najpiękniejsza muzyka jaką słyszałam, ale to ciekawe doświadcznie posłuchać jak gra podłoga, bo organów naprawdę nie widać. Po prostu się po nich spaceruje. Inną konstrukcją, którą również ciężko zauważyć od razu jest odzworowanie układu słoneczego. Są to, zachowane w skali i odległości, kółka przedstawiające planety oraz wielkie koło paneli słonecznych przdstawiające słońce.

Spacerując po innych uliczkach widzimy kolejne kościoły, plac pięciu studni, bramę morską i tak dalej.

Noc spędziliśmy na północ od Zadaru, na darmowej plaży tutaj.

Nin

Między Zadarem a wyspą Pag jest malutkie, ale zdecydowanie warte odwiedzenia miasteczko Nin. Starówka położona na wyspie z fajnie przygotowaną ścieżką spacerowo/rowerową, zabytkowe domki. Naprawdę warto zatrzymać się na godzinkę by zobaczyć to miejsce. Jeśli ktoś miałby ochotę pokąpać sie w wodzie, to przy miasteczku jest długi, piaszczysty cypel tworzący płytką zatokę do pływania. Przy cypelku są bary, parasole, plac zabaw, więc w sezonie jest pewnie sporo ludzi.

Wyspa Pag

Wyspa, która zajęło szczególne miejsce w naszym rankingu Chorwacja – mapa najładniejszych miejsc to wyspa Pag. Jest całkowicie inna od reszty kraju. Mówi się o niej wyspa księżycowa i rzeczywiście jeżdżąc po niej ma się takie wrażenie. Jest to raczej miejsce dla osób które lubią aktywnie spędzać czas – chodzić po górach, jeździeć na rowerze, nurkować lub wypocząć z dala od tłumu, np. na Campingu Šimuni. W drodze na kemping, zatrzymywaliśmy się w kilku punktach widokowych, np tu.

Jednak największą atrakcją wyspy była dla nas ścieżka „Życie na Marsie” (Life of a Mars trail). Poniewaz to piesza ścieżka, nie mogliśmy na rowerach zrobić całej, ale to co się dało przejechać było super. Start z miejscowości Metajna.

Jak ktoś nie ma ochoty na długie spacery, może wybrać niespełna kilometrową, wybetonowaną ścieżkę, a resztę czasu spędzić na miejsciej plaży. Woda jest krystalicznie czysta.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Maslenički Most. Jeśli ktoś lubi mosty, to ten zdecydowanie warto zobaczyć.

Te wszystkie atrakcje zajęły nam tyle czasu, że nie szukaliśmy już kempingu, tylko zatrzymaliśmy się na nocleg Przy porcie w Karlobag. Samo miasteczko całkiem fajne. Stanowi punkt wyjściowy w Góry Welebit, dlatego nawet późnym wieczorem trafiliśmy na otwrtą knajpkę.

Krk

Następnego dnia dość wcześć dojechaliśmy na kemping Ježevac Premium Camping Resort by Valamar na wyspie Krk, w mieście Krk. Był to nasz pierwszy tak wyposażony kemping – z basenami i animacjami dla dzieci. Do miasteczka (wyjście wprost z kempingu) poszliśmy dopiero późnym popołudniem. I dobrze, bo w świetle dnia miasteczko raczej zwyczajne i odrobinę zaniedbane. W świetle latarni zaś nabiera wyjątkowego klimatu.

Vrbnik

Ostatniego dnia pojechaliśmy do Vrbnik. Sama nie wiem jakiego słowa użyć, żeby opisać to miasteczko – dziwne, zaniedbane, brzydkie, interesujące. Naprawdę mi się podobało i będąc w pobliżu zdecydowanie warto nadłożyć drogi i przekonać się samemu. Polecamy ten Parking, położony za parkingiem dla autobusów. Schodami dochodzimy wprost na starówkę, która jest położona na klifach, a budowniczym chyba niespecjalnie zależało na wyrównywaniu terenu. Cała starówka jest wąska, krzywa, ciasna (naprawdę nie pchajcie sią tam dużymi samochodami!). Krzywe schody, krzywe budynki. Ma się wrażenie, że każdy budował swój dom, z takich materiałów, które udało mu się znaleźć. Miasteczko szczyci się też najwęższą, ofijalnie zarejestrowaną ulicą świata.

A jak ktoś miałby ochotę popływać, to jest wygodne zejście na plażę, z pięknymi widokami na klify.

Na nocleg zostaliśmy na wyspie Krk, z pięknym widokiem na most i dalekie światła Rijeki tutaj.

Chorwackie mosty

Mając tak górzysty kraj, Chorwaci wybudowali wiele mostów. Ten najnowszy, most Pelješac, łączący Dubrownik z pozostałą część kraju był jeszcze w budowie, ale mieliśmy okazję przejechać czy zobaczyć inne imponujące mosty.

Nasze noclegi

Większość nocy spędziliśmy na kempingach, a jako że było po sezosie w większości płaciliśmy mało i cieszyliśmy się pustkami. Linki do kempingów podaje w opisach poszczególnych miejsc, poniżej kilka zdjęć.

Do poczytania o innych miejscowościach, które zwiedziliśmy i polecamy w Chorwacji zapraszam do Chorwacja mapa – które miasta warto zwiedzić? Część 1 i Chorwacja mapa – które miasta warto zwiedzić? Część 2.

Powrót na górę