Co robić na Kaszubach? Wdzydzki Park Krajobrazowy

Bar przy zatoczce

Co robić na Kaszubach? Arek wspomniał, że kilkanaście lat wcześniej zwiedzał fajny skansen w okolicy. Szybko sprawdziliśmy, że to  Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, ok. 50 km na północ. A więc postanowione – następny cel obrany. W miasteczku, szukając miejsca na obiad, zobaczyliśmy skromny napis “Bar przy zatoczce” z malutkim parkingiem (Wdzydze Kiszewskie 11). I chociaż nie wyglądał zachęcająco, to było miejsce na kampera, a my byliśmy głodni. I cieszę się że tak było, ponieważ miejsce okazało się prześliczne, a jedzenie smaczne. W menu jest tylko kilka rodzajów ryb, które są z połowu z tego jeziora (Radolne). Weranda na której siedzieliśmy była przy pomoście, po małej plaży spacerowały kaczki, słońce zniżało się ku jezioru. 

We Wdzydzach nie mieliśmy żadnego zaplanowanego noclegu. Google mapa pokazywała kemping PTTK oraz drugi, prywatny. Tego prywatnego w ogóle nie udało nam się znaleźć a ten PTTK…. parcele na nocleg były wydzielone żywopłotami i były bardzo ciasne. Widok na wodę zasłaniały różne zabudowania, ale najgorsze były, stojące na każdym rogu, przepełnione kosze na śmieci. I chociaż nie mieliśmy innego noclegu, nie chcieliśmy tutaj zostawać. Postanowiliśmy przenocować na parkingu wzdłuż drogi na końcu wsi (54°01’10.4″N 17°55’22.5″E). Parking był przy zagospodarowanym nabrzeżu jeziora Jeleniego, obok były ławeczki i pomost. W sezonie pewnie jest tam dużo samochodów, a tak mieliśmy ładny widok i niczym niezmącony sen.

Wyjątkowy skansen

Przedpołudnie spędzieliśmy w parku etnogoraficznym (http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/). Gorąco polecam. Park jest na bardzo dużym terenie i przedstawia kaszubskie zabudowania na przestrzeni lat oraz w szerokim przekroju społecznym, od chłopskich chat, przez drobnoszlacheckie zabudowania, aż do dworku. Znajdziemy tam również szkołę, tartak oraz kościół, gdzie w dalszym ciągu odbywają się Msze Święte. Najbardziej jednak podoba mi się, że przedstawione są całe gospodarstwa a nie tylko domy. I tak, u chłopa znajdziemy chatę z oborą, a u wójta dom, stajnię, oborę i stodołę. Na początku zwiedzania warto zwrócić uwagę na sugerowany kierunek. 

Wakacje kamperem

Ten wpis to część cyklu Bory Tucholskie i Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku. Jeśli interesują Was inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Wakacje kamperem
Kemping w Borach Tucholskich
W Borach Tucholskich znajdziesz najpiękniejsze mchy i wrzosy w Polsce
Dwa jeziora, które koniecznie trzeba zobaczyć w Borach Tucholskich
Co robić na Kaszubach? Wdzydzki Park Krajobrazowy
Przejazdem przez Kaszubski Park Krajobrazowy
Poranek nad morzem
Z powrotem na Kaszubach

Powrót na górę