Droga Kaszubska – trasa i atrakcje

Jedną z wielkich zalet jazdy kamperem jest możliwość oglądania krajobrazów za oknem. Tym bardziej, że jadąc kamperem zwykle wybieramy te mniejsze drogi, w których za oknem widać Polską wieś, a nie ekrany wygłuszające. Jedną z takich dróg jest właśnie droga kaszubska. Te 21 km w Kaszubskim Parku Krajobrazowym zostało wybudowane w latach 1965-1967 i oznaczone oficjalnie jako trasa turystyczna dla zmotoryzowanych. Jak przebiega trasa drogi kaszubskiej i jakie atrakcje tam znajdziemy? O tym chcieliśmy się przekonać.

Wbrew pozorom, trasa, którą przebiega droga kaszubska nie jest taka oczywista. Chociaż ma ona swoje oznaczenia, jasno opisany początek i koniec, to i tak musieliśmy zawracać. Dlaczego? Bo podróżując po kaszubach używaliśmy GPSa, a do wyboru mamy trasę „najszybszą” albo „najkrótszą”, nie ma za to „najładniejszej”. Może google maps powinno o tym pomyśleć? Już w zeszłym roku jechaliśmy drogą kaszubską i byliśmy troszkę rozczarowani, a okazało się, że przejechaliśmy tylko kawałek.

Droga Kaszubska – trasa i atrakcje

A więc jak przebiega trasa drogi kaszubskiej? To miejscowości: Garcz – Chmielno – Grodzisko – Zawory – Ręboszewo (Złota Góra punkt widokowy)- Brodnica Dolna – Ostrzyce – Wieżyca.

W Garczu, w okolicach skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211 udało nam się znaleźć kamień z napisem „Droga Kaszubska”, więc zadowoleni pojechaliśmy na południe. Pierwszą miejscowością na trasie było Chmielno. Warto zrobić sobie tam pierwszy przystanek. Wieś jest malowniczo położona pomiędzy jeziorami Białe i Kłodno, na brzegu którego jest bardzo fajne publiczna plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Tutejszy szlak wodny jest bardzo dobrze przygotowany i niezwykle atrakcyjny, więc jeśli ktoś ma chwilkę czasu, to warto pożyczyć kajak choć na kilka godzin. Grodzisko nie jest wsią, tylko miesjcem, gdzie dawniej znajdował się gród. Obecnie to po prostu ulica, gdzie warto przejść się na spacer, gdzie znajdziemy restauracje i wspomnianą wcześniej plażę.

Żeby zostać na drodze kaszubskiej, to właśnie tą drogą jedziemy dalej, do wsi Zawory. Po drodze widzimy kolejne jeziora – Rekowo i Brodno Małe. Za Ręboszewem, jadąc wzdłuż jeziora Wielkie Brodno mijamy punkt widokowy Złota Góra. Naszym zdaniem ukazuje dość przeciętne widoki. Właściwie z drogi są lepsze. W Złotej Górze najbardziej podobał mi się wielki kamień, z zaznaczoną na nim trasą drogi kaszubskiej.

Następnie zjeżdżamy do Brodnicy Dolnej i jest to kolejna miejscowość, gdzie warto zrobić przystanek. W sezonie tętniąca życiem wioska, gdzie można pospacerować na brzegiem jeziora Ostrzyckiego, zjeść coś dobrego albo popływać w jeziorze. Zanim wyjedziemy na drogę krajową nr 20, która kończy trasę kaszubską, mijamy jeszcze Ostrzyce, gdzie znajduje się wzgórze Wieżyca. To ostatni punkt widokowy na trasie.

Przejazdem przez Kaszubski Park Krajobrazowy

I to już cała droga kaszubska – trasa i atrakcje. Cóż, naszym zdaniem, warto się nią przejechać, gdyż przez cały odcinek przez okno kampera widzimy jakieś jeziora. Zresztą po drodze były jeszcze inne punkty widokowe, ale już się przy nich nie zatrzymywaliśmy. Przy ładnej pogodzie polecamy wykorzystać największe atrakcje Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli jeziora – kąpać się, pływać kajakiem, opalać. Droga kaszubska daje nam duże możliwości.

Kamperem na Kaszuby

Ten artykuł to część cyklu Bory Tucholskie i Kaszuby Środkowe. Jeśli interesują Was również inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Bory Tucholskie i Kaszuby Środkowe
Dawno temu na Kaszubach – Osada Gotów
Kamienne Kręgi w Węsiorach i Rezerwat Lubygość
Droga Kaszubska
Szlaki turystyczne w Parku Narodowym Bory Tucholskie
Wdzydzki Park Krajobrazowy (w przygotowaniu)

Opis innych miejsc, które zwiedziliśmy wcześniej na Kaszubach, znajdziecie w kategorii Bory Tucholskie i Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku.

Powrót na górę