Site Loader
jak wygląda dobry kemping - kakemi.pl

Czy da się opisać jak wygląda dobry kemping? Pewnie nie, bo każdy szuka czegoś wyjątkowego dla siebie, a gusta są różne. Na co więc my zwracamy uwagę? Czego szukamy na kempingach?

Bezpośredni dostęp do wody

Przecież to wakacje, a więc zależy nam by można się było kąpać. Dla mnie kwintesencją wypoczynku na kempingu jest bliskość wody – bez udziwnień, bez basenu, chlorowanej wody czy przebieralni. Po prostu, wychodzisz z kampera w kąpielówkach, taplasz się w wodzie i wracasz. Gdzie to znaleźć? Najłatwiej nad jeziorami. Wybierając kempingi nad morzem musimy się liczyć z tym, że pomiędzy nami a morskimi falami będzie klif, wydmy, las parawanów innych plażowiczów lub domki kempingowe. A kempingi nad jeziorami mają bezpośrednie zejście do wody, łagodny brzeg i pomosty.

Wiele jezior, np. na Podlasiu, Kaszubach czy w województwie lubuskim ma darmowe kempingi lub publiczne plaże, gdzie mogą biwakować kampery.

Piękny widok lub bliskość atrakcji

Oczywiście nie zawsze chcemy spędzać czas nad wodą. Wtedy najlepiej kierować się bliskością do miejsca, które chcemy zwiedzać, np. nocleg na początku szlaku turystycznego. To naprawdę wygodne, gdy nie trzeba podjeżdżać na początek szlaku, lub gdy wracając, praktycznie od razu jesteśmy w domu. Możliwości jest dużo. W parkach narodowych nocowaliśmy na polach biwakowych i namiotowych. Nad morzem – w portach. W górach, w sezonie letnim, nocowaliśmy na na parkingach przy wyciągach narciarskich, w bacówce czy nad rzeką.

Dużo miejsca

Łatwo powiedzieć, trudniej… znaleźć. Planując wyjazd wybieramy gdzie chcemy pojechać, a potem szukam w okolicy noclegu. Jeśli jest to kemping, to czytam o nim opinie. W taki sposób trafiliśmy do Swornychagaci, bazując na poleceniach z google. Już w wiosce były tłumy turystów. A na miejscu? Mnóstwo ludzi rozlokowanych jeden na drugim. Namioty praktycznie porozkładane tuż pod markizami kamperów. Kemping przylegał do jeziora na niewielkim obszarze, ogrodzonym siatką, z wąską furtką. Zdecydowanie nie o to nam chodziło.

Ale w podróżowaniu kamperem najlepsze jest to, że z reguły nie trzyma nas żadna rezerwacja. Podjeżdżamy i sprawdzamy teren. A jak nam się nie podoba, to szukamy dalej. Pojechaliśmy więc wzdłuż drogi, trafiając na kierunkowskaz wskazujący na pole namiotowe  (Nad Łąckim. Pole namiotowe. Januszewski K. GPS 53°51’47.2″N 17°33’15.2″E link). Jak wygląda dobry kemping? Właśnie tak – duży teren, częściowo zalesiony, z długa linią brzegową. Miejsce na ognisko, widok na wodę i przemiły gospodarz. I jeszcze plac zabaw w starym stylu, z metalowymi huśtawkami, które przywodziły mi na myśl wyjazdy z rodzicami w latach 90-tych.

Przestrzeń wokół siebie – parcela

To jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zostajemy na więcej niż jeden nocleg. Na kempingach albo są wydzielone parcele, albo można stawać gdzie się chce. Trzecia opcja, to gdy nie ma wydzielonych miejsc ale opiekun pola wskazuje gdzie należy się rozłożyć. Pierwszej opcji nie lubimy, gdy odstęp między nami a sąsiadami wydzielają słupki lub krzaczki, a markizą naszego kampera niemalże dotykamy sąsiada. Ta opcja jest bardzo popularna na zagranicznych kempingach oraz dużych, wysoko gwiazdkowych kempingach. Drugą opcję często spotyka się na polach namiotowych, na których mogą zatrzymywać się kampery. A trzecią różnie – trzeba dzwonić i pytać. Na kempingu Energetyk nad Soliną były 3 strefy, zróżnicowane cenowo i odległością od wody/ stopniem zadrzewienia. Wewnątrz strefy miejsce parkowania było wskazane, ale już nie tak ściśle ograniczone. Naszym zdaniem bardzo fajne rozwiązanie.

W gospodarstwie agroturystycznym Dolina Biebrzy pole namiotowe było dość ciasne i samochód obok zasłaniał rzekę, ale obok była część wspólna z plażą i placem zabaw. Tam nie można było parkować ani rozbijać namiotów, więc zamiast przed kamperem, siedzieliśmy przy rzece. Też fajne rozwiązanie.

Właściwie to nigdy do końca nie ma się pewności kto rozłoży się obok, ale powszechnie przyjmuje się, że teren wyznaczony przez zasięg rozłożonej markizy jest terenem prywatnym.

Sanitariaty

Szczerze mówiąc dla nas nie mają zbytniego znaczenia, bo z nich nie korzystamy. Kamperowa łazienka jest dla nas wystarczająca. A sanitariaty są przeróżne, w zależności od standardu kempingu. Bardzo często prysznice z ciepłą wodą są płatne. Co jest moim zdaniem ważne, to miejsce gdzie można umyć naczynia. Niestety tu również często jest tylko zimna woda, co znacznie utrudnia mycie tłustych naczyń (o gotowaniu w kamperze piszę tutaj). Zdecydowanie bardziej podobają nam się kempingi gdzie ciepła woda (przynajmniej w kranie) jest nielimitowana.

Niektóre kempingi mają wydzielone miejsca do serwisowania kampera (zrzut szarej wody i nieczystości, nabranie czystej wody). Inne, najczęściej pola namiotowe, mają kran z wodą, a szarą wodę trzeba zlać do toalety wiadrami.

Cena

Nie ukrywamy, że cena ma dla nas duże znaczenie. To, kiedy jest uważana za zbyt wysoką, jest sprawą bardzo indywidualną, ale warto wiedzieć co się na tę cenę składa. Płaci się zawsze za osobę oraz za postawienie kampera. Często są zniżki dla dzieci. Za kampera mogą być różne ceny w zależności od miejsca na kempingu lub wielkości parceli. Najczęściej prąd jest dodatkowo płatny. Czasami są inne koszty jak opłata klimatyczna, za zwierzęta, za prysznic, a nawet za rozłożenie markizy (czyli za zarezerwowanie sobie większej przestrzeni prywatnej). Te droższe kempingi oferują więcej udogodnień, jak wspomniane już miejsce do serwisowania kampera czy nawet parcele z podłączem kanalizacyjnym.

Jak wygląda dobry kemping i gdzie na nim stanąć?

Podjeżdżamy pod wybrany przez nas kemping i co dalej? Proponuje wysiąść i na spokojnie wybrać miejsce gdzie stanąć. Nawet jeśli jest to konkretna parcela, to i tak warto wcześniej spojrzeć na podłoże i sprawdzić gdzie najechać kołami by się łatwiej wypoziomować.

A jeśli nie mamy wyznaczonego miejsca i zastanawiamy się jak blisko sąsiada stanąć? Tutaj proponuje popatrzeć na innych. A jeśli mamy wątpliwości to się odsunąć. My na dwóch pierwszych kempingach czuliśmy się na tyle niepewnie, że stanęliśmy daleko od innych. A w miejscu, w którym zastanawialiśmy się czy wypada nam się zatrzymać, stanęły później dwa kampery. Teraz stajemy w rzędzie z innymi i od razu rozkładamy markizę, wyciągamy krzesełka i obserwujemy kolejnych kamperowiczów.

A więc jak wygląda dobry kemping? Ma bezpośredni dostęp do wody, dużo miejsca, plac zabaw, nielimitowaną ciepłą wodę i jest darmowy. Czy takie kempingi istnieją? Oczywiście że tak. W zeszłym roku byliśmy na takim nad jeziorem Siemianówka (kemping Bondary), a w tym roku planujemy pobyt nad takim w gminie Dobiegniew (link).

Ale chociaż fajnie jest spędzać czas na kempingach, częściej biwakujemy na dziko. O tym jak znaleźć fajny i bezpieczny nocleg można poczytać tutaj.

Jadzia

Kategorie