Site Loader
Jak zaplanować podróż kamperem - kakemi blog

Nowy sezon zbliża się wielkimi krokami, a w mojej głowie kłębi się mnóstwo pomysłów gdzie pojechać. Ale jak zaplanować podróż kamperem tak, by maksymalnie wykorzystać wszystkie zalety karawaningu? Poniżej nasze sprawdzone sposoby.

Od ogółu do szczegółu

Panuje przekonanie, że jak masz kampera to wsiadasz i jedziesz gdzie chcesz. Cóż, jest to prawdziwe, ale tylko w pewnych warunkach. Jeśli ma się tylko 2-3 tygodnie, to lepiej zaplanować sobie zwiedzanie. Tak, żeby później nie marnować czasu w mało atrakcyjnym miejscu. Albo nie żałować, że nie zwiedziło się fajnego zabytku, który był w odległości kilkunastu kilometrów, ale o tym nie widzieliśmy. Nie trzeba oczywiście planować wszystkiego ze szczegółami, ale dobrze mieć chociaż ogólny plan.

O czym pamiętać wybierając kierunek wyjazdu?

1. Odległość i czas przejazdu

Jedną z ogromnych zalet kampera jest to, że można zwiedzać wiele miejsc po drodze. Niestety ma to też swój minus – zabiera czas. Kamperem, jadąc drogami szybkiego ruchu, podróżuje się około 100 km na godzinę. Większa prędkość znacząco wpływa na zużycie paliwa, które przy tej prędkości, wynosi ok. 10l/100km. Oczywiście nie cały czas jeździmy autostradami, więc z naszego doświadczenia czas przejazdu w google maps trzeba pomnożyć przez 1,5.

2. Długość urlopu

Większość z nas na wakacje kamperem przeznacza 2 tygodnie. Jest to w zupełności wystarczający czas, żeby przeżyć fajną przygodę i zobaczyć ciekawe miejsca. Łatwiej też na taki czas się spakować, a koszt wynajmu nas nie zrujnuje. Żeby jednak się nie rozczarować, trzeba realnie podejść do kierunku zwiedzania. Kraje takie jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia odpadają. Do Skandynawii da się dopłynąć promem, ale lepiej zostać na południu i cieszyć oko fiordami, niż pokonać 4000 kilometrów tylko po to, by zaliczyć Nordkapp. Dlatego polecam zwiedzić dokładnie Polskę i inne kraje Europy, do około 1300-1500 kilometrów od miejsca zamieszkania. Dystans w tę i z powrotem przejedziemy w 4 dni, i zostanie nam 10 na zwiedzanie i odpoczynek. Oczywiście jadąc busem i mając wyłącznie dorosłą załogę da się przejechać więcej i szybciej. Ale kamperem z rodziną z dziećmi, raczej nie.

3. Klimat

Jesteśmy przyzwyczajeni do klimatyzacji w samochodach, restauracjach i hotelach. A w kamperze? Cóż, jest inaczej. Nowsze kampery mają zarówno klimatyzację kabinową jak i postajową, ale żeby ta druga działała, potrzebny jest prąd. Nie skorzystamy więc z niej, jeśli chcemy nocować na dziko. Dlatego planując datę i miejsce wyjazdu warto wziąć to pod uwagę. Dodam jednak, że kamper bardzo szybko się schładza. Ma okna dosłownie z każdej strony, więc wystarczy mały wietrzyk żeby było chłodniej. Niestety na południu Europy w lipcu, sam wietrzyk może nie wystarczyć.

4. Ilość turystów

To, czy powinniśmy sugerować się popularnością danego miejsca zależy od tego jak chcemy spędzać czas. Jeśli głównie zależy nam na przyrodzie, inni turyści nie mają znaczenia. Jeśli sporą część urlopu chcemy spędzić w zatłoczonych miejscowościach, może warto przesunąć wyjazd poza sezon.

Jak zaplanować podróż kamperem – szukanie informacji

Skoro mamy wybrany kraj lub region, pora przejść do szczegółów. I nie chodzi o to, żeby zaplanować każdą godzinę, ale by wiedzieć co warto zobaczyć. I znowu – im podróżnicy są bardziej mobilni, tym łatwiej spontanicznie podejmować decyzje. My szukamy szlaków niezbyt długich, które da się przyjechać wózkiem. Dlatego zbieram te informacje wcześniej. Poza tym, szukanie atrakcji w danym miejscu to dla mnie ogromna przyjemność.

A gdzie szukać? Internet, przewodniki, polecenia.

1. Internet

Dla lubiących czytać jest mnóstwo blogów podróżniczych. Jakie wybierać?
Takie, których właściciele podróżują kamperem, ponieważ często zawierają przydatne wskazówki. Ja korzystałam między innymi z Blog Dulare, Z namiotem i kamperem, Ruszaj w drogę
Takie, które specjalizują się w atrakcjach, które nas interesują. Lubimy góry i piesze szlaki, dlatego tego typu informacje wyszukuje m.in. na blogu Hasające zające
Takie, które są prowadzone przez ludzi z podobnymi potrzebami jak wy. Np. my podróżujemy z małymi dziećmi, dlatego czytam blogi podróżnicze innych rodziców, by łatwiej dobrać trasę odpowiednią dla wózków, np. Podróże Hani

Dla tych, którzy wolą oglądać – na youtube jest mnóstwo filmików z podróży, gdzie ludzie dzielą się informacjami co warto zobaczyć w danym regionie.

2. Przewodniki

Uwielbiam przewodniki! Jasne, że większość informacji szukam w internecie, ale jeśli tylko mam możliwość to czytam przewodniki. Można je zabrać ze sobą do kampera, zawierają informacje praktyczne i mapy. A poza tym nie musimy mieć internetu by móc z nich korzystać. Polecam dwa przewodniki napisane przez, i dla, podróżujących kamperem: Polska na czeterech kółkach Mikołaja Gospodarka oraz Europa na czterech kółkach Praca zbiorowa. Obie książki wydawnictwa Pascala zawierają szczegółowe trasy, informacje praktyczne, spis kempingów, porady oraz piękne zdjęcia.

3. Polecenia

Warto zbierać informacje od naszych znajomych lub nieznajomych o podobnych zainteresowaniach. Tych ostatnich znajdziemy na forach internetowych i grupach Facebookowych. Ja inspirowałam się poleceniami z forum CamperTeam orz grup na faceboku – Grupa Biwakowa – kamperem i z namiotem, karawaning miejscówki na dziko, Miejsca które warto odwiedzić kamperem. Cele podróżnicze kamperowiczów.

Jak zaplanować podróż kamperem – plan zwiedzania

Zbierając informacje zawsze je spisuję – miasta, zamki, kościoły, szlaki turystyczne. Spisuję godziny otwarcia, ceny biletów wstępu. Nie dlatego, że bez tych informacji nie pojadę na wakacje. Ale skoro już je przeczytałam, to kopiuj/wklej do moich notatek trwa tylko jedną chwilkę, a nie muszę ponownie szukać tych informacji. Bardzo często sprawdzam później te miejsca na mapie google i czytam opinie ludzi. Często podają informacje praktyczne, np. czy dany szlak turystyczny da się przejechać wózkiem albo czy nad danym jeziorem można nocować kamperem.

Później zaznaczam sobie te atrakcje na mapie. Ja lubię te papierowe, ale równie dobrze można to zrobić na mapach google. Zaznaczenie wszystkich atrakcji ułatwia pogrupowanie ich – kiedy co zwiedzamy. Dzienna odległość do przejechania kamperem nie powinna być większa niż 200 km. Dzięki temu będziemy mieć czas na zwiedzanie, odpoczynek i znalezienie fajnego miejsca na nocleg. Jeśli odwiedzamy budynki, trzeba pamiętać o godzinach otwarcia.

Planując intensywne zwiedzanie i codzienne przemieszczanie się warto choć dwie noce spędzić w jednym miejscu. Trochę poleniuchować. A najlepiej takie leniuchowanie zaplanować co 3 -4 dni.

W planach musimy również uwzględnić serwisowanie kampera. Jeśli będziemy nocować na kempingach, nie ma problemu. Jeśli wolimy spać na dziko, to pamiętajmy że wody starczy na 3-5 dni, zaś toaletę trzeba opróżniać co drugi dzień.

Ja plan zwiedzania zawsze szczegółowo przygotowuję, zabieram do kampera po czym…nieustannie zmieniam. Jeszcze nam się nie zdarzyło postępować zgodnie z planem. I dobrze. Plan jest po to, żeby mieć ogólne pojęcie co można robić w okolicy. Jeśli jakaś atrakcja nie wypali, to jedziemy do innej.

Jak szukać noclegu?

To zależy czy chcemy nocować na kempingach czy na dziko. Najlepiej połączyć oba sposoby podczas jednego wyjazdu. Im mniej jest się doświadczonym, tym łatwiej nocować na kempingu, gdzie nie trzeba się martwić o wodę i zrzucenie nieczystości. Kempingi są w różnych cenach i standardach. My wybieramy albo te z polecenia/blogów/grup facebookowych albo po prostu wyszukujemy w mapach googlach w okolicy danej atrakcji. Polskie strony, gdzie można znaleźć listę kempingów to Polski Caravaning czy Euro Campings. Informacje o kempingach są również w przewodnikach Pascala.

Bardzo przydatne informacje można znaleźć na stronach informacji turystycznych danych krajów, chociaż te rzadko są w języku polskim. Planując wyjazd do Słoweni, trafiłam na taką broszurkę. Są tam wypisane kempingi, miejsca postojowe i bezpłatne parkingi. Wszystko podzielone na regiony, więc łatwo dostosować do swojego planu.

Jeśli decydujemy się na nocleg na dziko, trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów. Wskazówki jak szukać noclegu na dziko opisuję tutaj.

O czym pamiętać prowadząc kampera?

Kamper to nie osobówka

I nie chodzi mi tylko o to, że podróżuje się nim wolniej. Mam na myśli przede wszystkim jego rozmiary. Chociaż większość kamperów można prowadzić na prawo jazdy kategorii B, to są znaczące różnice.
Wysokość – większość kamperów ma około 300-310 cm. Trzeba patrzeć na znaki informujące o wysokości wiaduktów. Należy uważać przejeżdżając przez nieoznakowane bramy – np. podczas wjazdu na pole namiotowe.
Szerokość – kampery mają około 210 cm szerokości. I choć jest to wygodne dla pasażerów, kierowca musi pamiętać o tym na drodze i podczas parkowania.
Długość – ok 6-7.5 metra robi swoje. Zarzuca na zakrętach, parkuje jak autobus i może zachaczyć długim nawisem z tyłu o stromy zjazd.

Niektóre nawigacje mają możliwość włączenia trasy dla ciężarówek/ samochodów specjalnych. Nie polecamy tego, gdyż nawigacja będzie bezwzględnie stosowała się do ograniczeń na znakach, i będzie kierować was objazdami. Z naszego doświadczenia wynika, że wystarczy być ostrożnym i da się przejechać (rzeczywisty prześwit pod wiaduktami jest jakieś 20 cm większy niż informacja na znaku).

Kolejnym aspektem gdzie kamper mocno różni się osobówki to waga. Prawie wszystkie osiągają albo nawet przekraczają dozwolone 3,5 tony. Przy napędzie na przednie koła może to utrudnić wyjechanie na stromy podjazd, spowodować zakopanie się w piasku i wydłużyć drogę hamowania.

Przyznam szczerze, że na początku podróżowania kamperem irytowało mnie to, że wszyscy nas wyprzedzają. I chociaż daleko mi do młodego, gniewnego kierowcy, to dziwnie było ciągnąć sie prawym pasem w sznurze ciężarówek. Ale do tego da się przyzwyczaić. Bądźcie mili dla innych kierowców. Jeśli wjeżdżając po serpentynach pod górę widzicie za sobą rosnący korek – zjedźcie na pobocze jeśli macie miejsce. Wam nie zrobi to różnicy, a może inni kierowcy będą przychylniejszym okiem patrzeć na kampery zaparkowane na dwóch miejscach postojowych w centrum miasta.

Jak zaplanować podróż kamperem – kilka wskazówek

Licząc czas przejazdu, trzeba uwzględnić postoje. I znowu, to co jest zaletą kampera, czyli możliwość wygodnego odpoczynku, napicie się własnej kawy czy zjedzenie obiadu, wydłuża czas przejazdu. Dlatego na podróż do miejsca docelowego, polecamy traktować kamper jak zwykły samochód osobowy – czyli kawa i obiad na stacji benzynowej po drodze. Będzie szybciej.

Sprawdzonym przez nas sposobem jest jazda późnym wieczorem. Podróżujemy z małymi dziećmi, więc nasze przerwy w ciągu dnia są długie. Jeśli zależy nam na pokonaniu dystansu, zwłaszcza pierwszego dnia wakacji, nadrabiamy drogę późnym wieczorem. Po kolacji, dzieci wskakują w piżamę, zapinamy ich w foteliki i jedziemy, dopóki Arek nie będzie zbyt zmęczony. Zatrzymujemy się na noc na zwykłym parkingu, a rano jedziemy dalej i szukamy fajnego miejsca na śniadanie.

Pamiętajcie, że ludzie mogą podawać współrzędne GPS lub Google Maps, a one mogą różnić się od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Zwracajcie na to uwagę.

Jak zaplanować podróż kamperem?

Z przyjemnością!

Pozwolić sobie na zmiany, uleganie chwili i na spontaniczność. W ostateczności nocleg, łazienkę i kuchnię mamy ze sobą, więc łatwo jest zmianiać plany.

Jadzia

Kategorie