Kamienne Kręgi w Węsiorach i Rezerwat Lubygość

Kamienne Kręgi w Węsiorach

Pogoda dalej nas nie rozpieszczała, więc po porannych zabawach w zimowych kurtkach (we wrześniu) jedziemy dalej. Jeżdżąc po Kaszubach widzieliśmy wiele różnych drogowskazów na kamienne kręgi. Najbardziej znane są te w Odrach i Węsiorach. My zdecydowaliśmy się na te drugie, ponieważ było nam po drodze. Pozostajemy więc w świecie Gotów, przy początkach naszej ery i zwiedzamy kamienne kręgi w Węsiorach. Czym są? Kiedy powstały?

Miejsce mocy

Cóż, o tym miejscu krążą różne legendy, począwszy od tego, że zbudowali je olbrzymi (na Kaszubach nazywani stolemowie), poprzez wiarę, że jest to „Miejsce Mocy”, a na pochodzeniu od UFO kończąc. Według niektórych, kręgi powstały wiele tysięcy lat przed naszą erą, na co wskazują porosty na kamieniach tworzących kręgi. Są ustawione w punktach energii, które tworzą podziemne cieki wodne. Prawdopodobnie jest to również pradawny kalendarz astronomiczny, wyznaczający punkty wschodu słońca w przesileniu oraz w czasie zbiorów i siewu. Prawdopodobnie Goci, którzy zamieszkiwali te tereny w I i II wieku wykorzystywali je jako miejsca spotkań starszyzny, sądów i narad. Liczne kurhany (grobowce) budowane przez Gotów w tym miejscu, zdają się potwierdzać teorię o wyjątkowości tego miejsca.

Osobiście nie odczułam tam żadnej pozytywnej energii, ale może się zbytnio nie przyłożyłam. Zgodnie z instrukcją przy jednym z kręgów powinnam położyć się na brzuchu z głową w kierunku północnym, i wypędzić złą energię. Ponieważ mżył deszcz i było zimno, wolałam wypędzać złą energię wieczornym winem w kamperze. Podziałało.

Co więc znajdą osoby nie wierzące w magiczną moc kamieni? Zwykłe ścieżki spacerowe po lesie, a wśród drzew liczne kurhany i różnej wielkości głazy. Niemniej jednak jest to fajne miejsce na spacer. Na wyznaczonym obszarze znajdziemy sześć kręgów (ofiarny, niepełny, strażnika, bezimienny, spotkań i niepełny II) oraz Chram, czyli miejsce święte, a także liczne kurhany. Miejsce jest otwarte, niebiletowane, ale parking jest płatny. Co mi się nie podobało, to porozwieszane na drzewach kartki papieru z informacjami o kamieniach i zakazie chodzenia po nich. Moim zdaniem stowarzyszenie, które opiekuje się tym miejscem powinno to zmienić (może drewniane tabliczki? ), bo drukowane kartki włożone w koszulki biurowe, nie potęgują aury tajemniczości, wręcz przeciwnie.

Rezerwat przyrody Lubygość

Ponieważ kamienne kręgi w Węsiorach to atrakcja na nie więcej niż godzinę, drugą część dnia postanowiliśmy spędzić w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. W północnej części parku są lasy Mirachowskie, gdzie znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Ja wybrałam ten, w którym na zdjęciach wydawało mi się, że bez problemu przejedziemy wózkiem. Zdecydowaliśmy się więc na spacer w rezerwacie przyrody Lubygość. Z parkingu leśniczówki Mirachowo prowadzi ok. 6 km szlak wokół jeziora. Bardzo przyjemy spacer. Dobry dla wózka lub roweru.

Plaża nad jeziorem Raduńksie Dolne

Noc spędziliśmy na plaży gminnej nad jeziorem Raduńskie Dolne, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego (GPS: 54°17’02.0″N 18°02’18.0″E, Google maps: 54.283890, 18.038330). Nocleg darmowy, plaża i pomost, zadaszona wiata, miejsce na ognisko i toaleta. A jezioro? Krystalicznie czysta woda – kamienne dno było widać z pomostu niezwykle wyraźnie. Ach, gdyby tylko było cieplej.

Kamperem na Kaszuby

Ten artykuł to część cyklu Bory Tucholskie i Kaszuby Środkowe. Jeśli interesują Was również inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Bory Tucholskie i Kaszuby Środkowe
Dawno temu na Kaszubach – Osada Gotów
Kamienne Kręgi w Węsiorach i Rezerwat Lubygość
Droga Kaszubska – trasa i atrakcje
Szlaki turystyczne w Parku Narodowym Bory Tucholskie
Wdzydzki Park Krajobrazowy (w przygotowaniu)

Opis innych miejsc, które zwiedziliśmy wcześniej na Kaszubach, znajdziecie w kategorii Bory Tucholskie i Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku.

Powrót na górę