Site Loader
Łysa Góra i Łysica z dziećmi

Łysa Góra i Łysica z dziećmi

Są takie miejsca gdzie wiemy, że spotkamy wiele rodzin z dziećmi – parki rozrywki, place zabaw czy aquaparki. A czy są takie góry? Tak. W Świętokrzyskim Parku Narodowym popularne szlaki na spacery z dziećmi to Łysa Góra i Łysica. Są to dwa najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich, ale oba łatwo dostępne z dziećmi. Na Łysą Górę można nawet wygodnie wjechać z wózkiem.

Łysa Góra i gołoborze

Pierwszego dnia zdecydowaliśmy się na dojście do klasztoru Świętego Krzyża. W Hucie Szklanej jest duży, płatny parking, z którego wiedzie droga na szczyt. Teren parkingu jest fajnie zagospodarowany. Są tam duży plac zabaw, toalety, budki z jedzeniem i pamiątkami. Obok parkingu zaczyna się Świętokrzyski Park Narodowy, gdzie asfaltowa droga wiedzie nas wzdłuż puszczy jodłowej. Do przejścia mamy 2km, lekko pod górę. Jeśli ktoś chce, to może ten odcinek przejechać meleksem.

Na szczycie Łysej Góry znajdziemy gołoborza, czyli pola kamieni pośrodku lasu. Żeby je zobaczyć trzeba wejść na platformę widokową, co jest dodatkowo płatne. Znajdziemy tam również pozostałości pogańskiego wału kultowego, który kiedyś otaczał cały szczyt, wyznaczając miejsce obrzędów religijnych. Obecnie ma on ok. 1,5 km długości a jego wysokość dochodzi do 2 metrów. Moim zdaniem, choć występowanie gołoborzy jest ciekawe, to udostępniony fragment jest mało atrakcyjny i można go pominąć.

Święty Krzyż

Zdecydowanie najciekawszą atrakcją jaką widzieliśmy tego dnia był klasztor. Założony przez Benedyktynów między X a XII wiekiem, przechowuje relikwie z drzewa Krzyża Świętego. Stąd potoczna nazwa klasztoru, a nawet całej góry, którą często nazywa się właśnie Święty Krzyż. Obecnie mieszkają tam misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Poza samym kościołem możemy zobaczyć również dzwonnicę, bramy oraz kryptę. No i oczywiście bardzo ładny widok na okolicę. Na terenie opactwa są liczne miejsca gdzie można odpocząć.

Łysica – parking w Św. Katarzynie

Na noc stanęliśmy na dużym, bezpłatnym parkingu we wsi Święta Katarzyna (50.903400, 20.881099), skąd kilkaset metrów dalej, zaczyna się szlak na Łysicę, na którą planowaliśmy wybrać się następnego dnia. Na parkingu są toalety. I chociaż to naprawdę duży parking, od samego rana zaczął się bardzo szybko zapełniać. Przy samym wejściu na szlak jest drugi, mniejszy parking (oficjalnie teren prywatny klasztoru, ale można parkować). W ładny weekend oba parkingi szybko się zapełniają.

Łysica z dziećmi

Chociaż to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, ma tylko 614 m wysokości. Według drogowskazów trasa w obie strony powinna zająć 1,5 godziny. Nam całość, razem z odpoczynkiem, zajęła 3 godziny. Szliśmy wolno, ponieważ całość trasy Emilka (3 lata) przeszła sama. Po drodze były kamienie, schody i belki, co było dla niej dużą atrakcją. A i nas te kamienie zaskoczyły, gdyż tyle głazów widziałam jedynie w Tatrach. Kamienie te (średnio ważące 110kg) stanowią część gołoborzy, które widzieliśmy dzień wcześniej. Po drodze na szczyt miniemy jeszcze kapliczkę oraz źródełko św. Franciszka.

Muszę przyznać, że chociaż szlak nie był widokowy i było na nim mnóstwo ludzi, to bardzo mi się podobał. Może dlatego, że był to nasz pierwszy wyjazd kamperem w tym roku, a może dlatego, że jest to po prostu bardzo przyjemne miejsce na spacer. Tak czy inaczej polecam wszystkim.

Sabat czarownic

O czarownicach krąży wiele legend. Podobno latają na miotłach, rzucają uroki, tańczą z diabłami i urządzają sabaty. A gdzie odbywa się sabat czarownic? Właśnie na Łysej Górze. Miały sporo miejsca, gdyż szczyt nie jest zalesiony, a wokół niego ciągnął się kamienny wał. Według legendy, by wyrzucić czarownice z Łysej Góry zbudowano opactwo. Diabły, chcąc zniszczyć klasztor, niosły w jego kierunku ogromne głazy. Nie udało im się jednak zburzyć budowli, a upadające kamienie utworzyły obecne gołoborza. Więcej legend świętokrzyskich dostępnych tutaj.

Łysa Góra i Łysica z dziećmi

Odwiedzamy ten park w ramach naszego wyzwania Parków Narodowych, o czym możecie przeczytać tutaj.

Jadzia

Kategorie