Magiczne Podlasie. Podlaski Szlak Sakralny.

Magiczne Podlasie

Czy wiecie, że na Podlasiu wciąż żyją szeptuchy? Czyli znachorki, uzdrowicielki, mądre kobiety, które poradzą w potrzebie. Swoją wiedzą uleczą urok, wysypkę czy kołtun. Szeptuchy wywodzą się z religii prawosławnej, której wyznawcy są silnie reprezentowani przy wschodniej granicy. Magiczne Podlasie widać nie tylko w lokalnych wierzeniach i architekturze, ale i w przyrodzie (jest wiele Miejsc Mocy). Tego dnia postanowiliśmy bliżej zapoznać się z prawosławnymi obiektami sakralnymi i zwiedzić Podlaski Szlak Sakralny.

Podlaski Szlak Sakralny

logo szlaku, źródło: milejczyce.pl

Samochodowo-motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny powstał w 2018 by udostępniać i promować prawosławne cerkwie w okolicy. Na szlaku znajdziemy cerkwie w miejscowościach: Drohiczyn, Narojki, Rogawka, Grodzisk, Czarna Cerkiewna, Czarna Wielka, Żurobice, Siemiatycze, Mielnik, Koterka, Telatycze, Święta Góra Grabarka (najważniejsze miejsce polskiego prawosławia), Żerczyce, Rogacze, Milejczyce, Sobiatyno oraz Kleszczele, Dubicze Cerkiewne, Stary Kornin, Nowe Berezowo i Hajnówka. Istnieje też album (do pobrania tutaj), w którym można zobaczyć zdjęcia cerkwi i wybrać te, które chcemy zobaczyć.

My zdecydowaliśmy na cerkiew Koterka, Telatycze, Grabarka i Dubicze Cerkiewne.

Koterka

Cerkiew pw. Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość w Koterce, znajduje się bezpośrednio przy granicy z Białorusią. I jest po prostu bardzo ładna, cała w kolorze niebieskim. Uroku dodaje otaczający ją las. Chociaż była zamknięta w środku, to można pospacerować po terenie, oglądnąć przyległy cmentarz i studnie. Duży parking w pobliżu ułatwia zwiedzanie. Dlatego naprawdę warto nadłożyć kawałek drogi, by zobaczyć tę cerkiew.

Telatycze

Cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana w Telatyczach to następna z cerkwi leżących przy szlaku. Nie ma już ona tego uroku samotni co Koterka, ponieważ leży na skraju wsi. Jest również bardziej okazała. Niemniej jednak jest ładna i warto ją zobaczyć. Niestety, także była zamknięta.

Święta Góra Grabarka

Jednak największe wrażenie tego dnia zrobiła na nas Grabarka. Jest to góra, położona we wsi o tej samej nazwie i jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Na górze znajduje się żeński monastyr oraz 3 cerkwie, w tym główna – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego (otwarta dla zwiedzających). Tutaj widać prawdziwe magiczne Podlasie. Na szczycie góry są tysiące krzyży, które wierni wynoszą i zostawiają, wierząc, że ich modlitwa zostanie wysłuchana. Co ciekawe, były tam nie tylko krzyże prawosławne, ale również katolickie. A prośby i podziękowania wyryte na nich były w wielu językach. Ta niewiarygodna ilość krzyży, drewnianych, żeliwnych, małych i dużych robi niesamowite wrażenie. Warto samemu się o tym przekonać.

Cmentarz w Dubiczach Cerkiewnych

Kolejną atrakcją na Podlaskim Szlaku Sakralnym była cerkiew parafialna Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych. Choć historia parafii sięga XVI wieku, to sam budynek powstał w połowie XX wieku, po tym jak poprzedni kościół spłonął. Obecna cerkiew również jest drewniana. Jednak zdecydowanie największą atrakcją miejscowości jest cmentarz prawosławny. Znajdziemy na nim skromne, kolorowe nagrobki, udekorowane różnokolorowymi wstążkami.

Nocleg

Następnego dnia mieśmy w planach Białowieski Park Narodowy, więc na nocleg wybraliśmy parking leśny w puszczy Białowieskiej (GPS/Google Maps: 52°43’59.8″N 23°47’25.1″E / 52.733272, 23.790307).

Galeria

Więcej zdjęć z kategorii Magiczne Podlasie. Podlaski Szlak Sakralny znajdziecie w naszej galerii tutaj. Zaś zdjęcia z całego wyjazdu w kategorii wyjazdy tutaj.

Kamperem przez wschodnią Polskę

Ten wpis to część cyklu Kamperem przez wschodnią Polskę. Jeśli interesują Was inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Poleski Park Narodowy. Bagna i torfowiska
Nadbużanka – Droga 816
Magiczne Podlasie. Podlaski Szlak Sakralny
Kraina żubra i Kraina Otwartych Okiennic
Skit świętych w Ordynkach
Szlak Tatarski
Kanał Augustowski
Mosty w Stańczykach i Suwalszczyzna
Biebrzański Park Narodowy (w przygotowaniu)
Narwiański Park Narodowy (w przygotowaniu)

Powrót na górę