Poleski Park Narodowy. Bagna i torfowiska

Nasz urlop po wschodniej Polsce zaczynamy na Polesiu. Ta ogromna kraina geograficzna leży głównie na terenie Ukrainy i Białorusi. Jej niewielki fragment znajduje się również w Polsce i w Rosji. W naszym kraju, najpiękniejsze poleskie bagna, jeziora i torfowiska, zostały objęte ochroną, tworząc Poleski Park Narodowy.

Co wiedziałam o tym parku? Właściwie tylko tyle, że to bagna.

Ale czy bagna są ładne? Czy to naprawdę fajne miejsce na spacer? Dwa razy tak.

Pole biwakowe Pieszowola

Pole biwakowe Pieszowola położone jest w granicach parku, w miejscowości o tej samej nazwie. Jest płatne, w kwocie 1,5 zł za osobę oraz 3 zł za namiot (opłata za kamper nie jest wyszczególniona). Jednak przyjeżdżając w niedzielne popołudnie nie mieliśmy już komu zapłacić, a spotkany w poniedziałek leśniczy nie wziął od nas pieniędzy, gdyż nie miał kasy fiskalnej. Poinformował nas jednak, że w weekendy zbiera opłaty na miejscu. Pole jest świetnie przygotowane dla turystów. Równy teren z ładną trawką, toaleta, wiaty, miejsce na ognisko i oczywiście mnóstwo drewna. Jest tylko jeden minus. Na wjeździe jest brama z drewnianym daszkiem na wysokości 3,10 metra. A my, w najwyższym punkcie jakim jest antena, mamy 3,15m. Udało się jednak zmieścić antenę pomiędzy drewnianymi żerdziami i wjechać na pole.

Miłe popołudnie na polanie, a także wieczorne ognisko, spędziliśmy w towarzystwie chmary komarów, wśród głośnych dźwięków rechoczących żab. Żaby były miłe. Komary już nie.

Nocleg: GPS/Google Maps: 51°29’20.8″N 23°10’01.8″E / 51.48912, 23.16716

Spacerem po lesie

Poleski Park Narodowy swe atrakcje udostępnia poprzez wyznaczone ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne. Dlatego też możemy wybrać: Dąb Dominik (3,5 km – torfowiska), Spławy (7,5km – bagna), Obóz Powstańczy (4km – las), Mietiułka (rowerowy, 21km – las, łąki). Są również dwie krótkie ścieżki edukacyjne dla dzieci – Tropem Przyrody i Żółwik. My zdecydowaliśmy się na dwie: Perehod i Czahary.

Ścieżka Perehod

Ścieżka przyrodnicza Perehod zaczyna się na polu biwakowym Pieszowola. Ma długość 5 km i wiedzie przez stawy, bagna, lasy i wrzosowiska. W przeciwieństwie do większości szlaków w Poleskim Parku Narodowym, nie ma tutaj drewnianych kładek. Trasa jest szeroka i wygodna, w sam raz dla wózków. Jest to typowa ścieżka ornitologiczna, gdzie można spotkać wiele gatunków ptactwa wodno-błotnego.

Niestety nie znam się na ptakach. Ani trochę. Ale potwierdzam, że było ich dużo i niezwykle miło było na nie popatrzeć z wież widokowych, umiejscowionych na trasie i posłuchać odgłosów zwierząt. Liczne tablice informacyjne wyjaśniają, że można spotkać żółwia błotnego, bielika, perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, bąka, podgorzałkę, trzciniaka, kormorana, czaplę białą, czaplę siwą, jak również zimorodka. Niestety nie widziałam żółwia. Jednak samą ścieżką jestem zdecydowanie zachwycona.

Ścieżka Czahary

Ścieżka dydaktyczna Czahary wiedzie przez Bagno Bubnów. Cała trasa ma 6,5km i rozpoczyna się w miejscowości Zastawie. Jest tam duży parking, a obok niego wiata turystyczna, miejsce na ognisko oraz wieża widokowa. Początkowo trasa wiedzie drogą wśród łąk. Po 1,5 kilometra dochodzimy do małego parkingu, przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. Jednak dojazd do drugiego parkingu jest raczej dla samochodów osobowych, ze względu na niskie korony drzew. Stamtąd zaczyna się wejście drewnianymi kładkami na Bagno Bubnów, czyli największe torfowisko Poleskiego Parku Narodowego.

Kładka jest dostosowana do przejazdu wózkiem. Dodatkowo można ją skrócić i zawrócić w połowie, lub przejść całą.

Ścieżka Czahary mnie zaskoczyła. Choć nie zachwyciła mnie tak bardzo jak Perehod, to było jednak coś niezwykłego w tym ogromie otaczającego nas bagna. I choć na pierwszy rzut oka wygląda jak niewinna łąka, to trzeba pamiętać, że to woda, w której łatwo można utopić upuszczony przedmiot.

Poleski Park Narodowy

Pod względem przyrodniczym, Poleski Park Narodowy jest naprawdę wyjątkowy i z pewnością wrócimy, by przejść ścieżkę Spławy oraz zapoznać się ze ścieżkami edukacyjnymi dla dzieci. Warto też dodać, że park jest bardzo przyjazny turystom, ze świetnie przygotowaną infrastrukturą – tablice informacyjne, miejsca noclegowe czy parkingi.

Galeria

Więcej zdjęć z Poleskiego Parku Narodowego znajdziecie w naszej galerii, w kategorii miejsca tutaj. Zaś zdjęcia z całego wyjazdu w kategorii wyjazdy tutaj.

Kamperem przez wschodnią Polskę

Ten wpis to część cyklu Kamperem przez wschodnią Polskę. Jeśli interesują Was inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Poleski Park Narodowy. Bagna i torfowiska
Nadbużanka – Droga 816
Magiczne Podlasie. Podlaski Szlak Sakralny
Kraina żubra i Kraina Otwartych Okiennic
Skit świętych w Ordynkach
Szlak Tatarski
Kanał Augustowski
Mosty w Stańczykach i Suwalszczyzna
Biebrzański Park Narodowy (w przygotowaniu)
Narwiański Park Narodowy (w przygotowaniu)

Powrót na górę