Skit świętych w Ordynkach

Dla nas, wschodnia Polska wyróżnia się głównie w dwóch obszarach – niesamowitej przyrody i różnorodności religii. Znajdziemy tam mroczne puszcze, ogromne bagna, przejrzyste jeziora i piękne rzeki. A pomiędzy nimi sąsiadujące ze sobą wielkie religie. Najliczniej reprezentowana jest religia prawosławna oraz katolicka, ale możemy się również zapoznać z islamem wyznawanym przez polskich Tatarów. I choć pisałam o prawosławiu już wcześniej (tutaj), to chcę Wam polecić jeszcze jedno miejsce warte odwiedzenia – skit świętych w Ordynkach.

Skit świętych w Ordynkach

Szczerze mówiąc tego dnia bardziej interesował mnie Szlak Tatarski. Minęły lata od mojego ostatniego pobytu w meczecie i z ciekawością czekałam na możliwość porównania wspomnień z podlaską rzeczywistością. Ale ponieważ przeczytałam, że skit św. św.  Antoniego i Teodozego Pieczerskich w Ordynkach to jedyna męska prawosławna pustelnia w Polsce, to postanowiliśmy tam pojechać. I…

Pierwsze wrażenie było dość zaskakujące, a to dlatego, że do skitu dojechaliśmy drogą. Wprawdzie wąską i wyboistą, ale skoro dojechał tam kamper, to co to za pustelnia? I od razu naszym oczom ukazał się kompleks budynków, zagospodarowany teren wokół, miejsce dla pielgrzymów pragnących oczyścić się i wykąpać w wodzie jordańskiej, a nawet wydzielone miejsce dla … chóru. Są tam dwie cerkwie, dom dla mnichów, budynek socjalny, budynki gospodarcze i kilka celi na wynajem, dla osób chcących wyciszyć się w pustelni. Wyszedł do nas pop i oprowadził po terenie.

Pustelnia

Po raz kolejny zaskoczyła mnie samowystarczalność prawosławnych monastyrów. Śp. archimandryta Gabriel, który założył skit świętych w Ordynkach, radził sobie bez zdobyczy współczesnej cywilizacji. Ale chociaż mieszkał sam, to tłumnie odwiedzali go okoliczni mieszkańcy, którzy w zamian za poradę czy uleczenie ziołami, pomagali mu prowadzić gospodarstwo. Przede wszystkim jednak zachwyciły nas dwie cerkwie, pod wezwaniem Opieki Matki Bożej oraz Antoniusza i Teodozjusza Pieczerskich. Choć nie ma w nich starego, drogocennego ikonostasu, obecne ikony zachwycają swym pięknem. W ogóle cała pustelnia była piękna. Małe, drewniane, bogato zdobione budynki i otaczające je rozległe bagna. Każdy szczegół jest dopracowany – pozłacana dzwonnica, drewniany gong i studnia czy miejsca odpoczynku. A jednocześnie, pomimo wielu złoceń, nie ma tam niepotrzebnego przepychu czy tandetnych ozdóbek. Można także kupić zbierany na miejscu miód lub zioła.

Dopiero później zauważyliśmy furtkę, a za nią kilometrową kładkę, prowadzącą do wsi. Skit (z greckiego oznacza odosobnioną budowlę) jest zbudowany na polach w dorzeczu Narwi. Niekiedy przy wiosennych roztopach teren jest tak podmokły, że tylko kładką da się dojść do pustelni. Szkoda że nie trafiliśmy na parking przy kładce. Myślę, że przejście tego dodatkowego kilometra spotęgowałoby uczucie odosobnienia. Jeśli planujecie odwiedzić skit to polecam sprawdzić na mapie gdzie jest kładka. My jechaliśmy za drogowskazami, a one prowadzą drogą.

I chociaż nie udało nam się poczuć ducha pustelni, to skit świętych w Ordynkach jest pięknym miejscem i gorąco polecam go zobaczyć.

Kamperem przez wschodnią Polskę

Ten wpis to część cyklu Kamperem przez wschodnią Polskę. Jeśli interesują Was inne niezwykłe miejsca, które zwiedziliśmy podczas wyjazdu, to zachęcam do przeczytania:
Poleski Park Narodowy. Bagna i torfowiska
Nadbużanka – Droga 816
Magiczne Podlasie. Podlaski Szlak Sakralny
Kraina żubra i Kraina Otwartych Okiennic
Skit świętych w Ordynkach
Szlak Tatarski
Kanał Augustowski
Mosty w Stańczykach i Suwalszczyzna
Biebrzański Park Narodowy (w przygotowaniu)
Narwiański Park Narodowy (w przygotowaniu)

Powrót na górę